Про ліцей

Полтавський ліцей імені А.С. Макаренка Полтавської обласної ради

“Anton Makarenko Poltava lyceum”

є спеціалізованим навчальним закладом освіти ІІ-ІІІ ступенів, який забезпечує реалізацію прав громадян на здобуття повної загальної середньої освіти одночасно з освітою наукового спрямування.

Дирекція і колектив ліцею прагне створити заклад, у якому приємно і безпечно навчатись і який дає учням не тільки знання, а й вміння застосовувати їх у житті. Постійно працює над створенням належних умов для здобуття учнями глибоких і міцних знань, формування і розвитку соціально зрілої, творчої особистості, впровадження нових технологій навчання, вирішенню питань по підвищенню рівня організації освітнього процесу і якості роботи з обдарованою молоддю, підготовки випускників до вступу у вищі навчальні заклади.

Висока якість знань учнів – один із головних пріоритетів роботи дирекції та педагогічного колективу закладу. Свідченням цього є хороші результати наших учнів на незалежному зовнішньому оцінюванні і, як наслідок, за останні роки, коли проводилось повноцінне ЗНО і визначався рейтинг, серед шкіл Полтавської області ліцей щороку посідає 56 місця. У 2021 році в області ліцей був четвертим, а по Україні розмістився на 201 місці майже із 7300 навчальних закладів держави.

За останні два навчальні роки (2020 і 2021р.р.), коли визначався всеукраїнський рейтинг навчальних закладів, ліцей увійшов до ТОП-200 серед усіх навчальних закладів України із чотирьох предметів: математики (2020р.) 82 місце (середній бал найвищий в Полтавській області – 170,4), фізики (2020р.) – 93 місце, англійської мови (2021р.) – 120 місце та географії (2020р.) – 152 місце і 69 місце у 2021році.

Провівши моніторинг результативності ДПА, проведеної у формі ЗНО, що мають учні ліцею, слід зазначити: щороку 45 – 60% учнів демонструють високий рівень знань із української мови та літератури, математики, історії України, біології, географії та англійської мови.

Наслідком результативного ЗНО є вступ випускників закладу до ВНЗ. Аналіз вступної кампанії останніх років свідчить, що 100% випускників вступають до вузів, із них близько 80% навчаються за державним замовленням у престижних університетах Києва, Харкова, Львова, Дніпропетровська та інших міст України і за кордоном –  у Польщі,  США та Словаччині.

Хороших результатів щороку досягають учні закладу на обласних олімпіадах – зазвичай майже кожен другий є переможцем. У 2023/2024 навчальному році із 18 учасників інтелектуальних змагань дипломи отримали 15 учнів: одна ліцеїстка виборола нагороду І ступеня, по 7 учнів – ІІ і ІІІ ступеня.

У обласних конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН за останні п’ять років взяв участь 71 ліцеїст, із них переможцями стали 58. Перші місця вибороли 20 юних науковців. Зокрема, у 2024 році на обласний конкурс-захист науково-дослідницьких робіт було представлено 9 робіт, із них 6 посіли призові місця: 3 перших і 3 третіх.

Упродовж 2020/2021 – 2023/2024 навчальних років учні Полтавського ліцею імені А. С. Макаренка Полтавської обласної ради  здобули 7 перемог: посіли два перших, два других і три третіх місця на фінальному ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України. З-поміж них чотири ліцеїсти стали Президентськими стипендіатами.

У літописі учнівського наукового товариства – 29 учасників і 22 переможці ІІІ-го, фінального, етапу конкурсу-захисту в Києві також 6 Президентських стипендіатів і два лауреати обласної стипендії імені Героя Небесної Сотні – Героя України Ігоря Сердюка.

Досить активною є участь педагогічних працівників та ліцеїстів у Міжнародних, всеукраїнських і обласних науково-практичних Конкурсах і конференціях.

Щороку учні закладу здобувають близько 40 перемог на Міжнародних, всеукраїнських і обласних конкурсах. Серед них це дві перемоги у Міжнародному конкурсі з лісового господарства «Молодь в лісах Європи» – перше і друге місця. У фіналі цього конкурсу в Угорщині наша учениця Новосьолова Таня здобула перше місце. У Міжнародному конкурсі з українознавства для учнів 8–11 класів закладів загальної середньої освіти, який проводить Науково-дослідний інститут українознавства МОН України за три останні роки ліцеїсти отримали 12 дипломів І ступеня, 9  – другого і 1 – третього ступеня. У Міжнародному конкурсі проєктів екологічного спрямування для школярів «Олімпіада геніїв» 1 місце посіла Маркіна С. і 3 місце – Сокирко В. (2022р.). Робота Маркіної С. представляла Полтавщину на міжнародному етапі у США.

У Всеукраїнській науково-технічній виставці-конкурсі молодіжних інноваційних проектів «Майбутнє України» (2021р.) Грек Анастася отримала абсолютну перемогу у номінації «Матеріалознавство та перспективні технології». Слід відзначити також перемоги у Всеукраїнському конкурсі дослідницьких робіт для учнів 6-8 класів, організованому МАН України, у Всеукраїнських конкурсах творчих робіт учнівської та студентської молоді імені Миколи Гоголя та «Змагаймось за нове життя!», у фінальному етапі Всеукраїнської учнівської Інтернет-олімпіади з інформаційних технологій, у обласному чемпіонаті з інформатики та інформаційних технологій «Сучасна інформатика – успішне майбутнє», у обласних конкурсах «Відлуння заповітів земляків», «Здорове життя – успіх буття», «Розмай дитячих мрій» і «Першоцвіт», у історичному конкурсі «Ми діти твої, Полтавщино, вивчаємо віхи твої» та у ряді інших обласних конкурсів.

Усі перелічені конкурси, змагання, чемпіонати, олімпіади є свідченням високого інтелектуального розвитку і рівня знань наших учнів, їх уміння проводити дослідження, робити висновки і узагальнення, послідовно і правильно викладати свої думки, відстоювати позицію тощо. Тобто, є свідченням творчої і продуктивної роботи членів педагогічного колективу.

Полтавський ліцей постійно знаходиться у центрі уваги педагогічної громадськості. На його базі постійно проводяться міжнародні, регіональні, обласні науково-практичні конференції, всеукраїнські та обласні семінари,  «круглі столи» по обміну досвідом. Проводяться тренінги та лекційно-практичні заняття для слухачів курсів, які проходять курсову перепідготовку в ПАНО імені М.В. Остроградського, проводиться обмін досвідом із колегами не лише з нашої області, а й із інших областей України.

Ліцеєм налагоджена тісна співпраця та укладено угоди у галузі організації освітньої, навчально-дослідницької, навчально-експериментальної та пошукової діяльності  з Полтавською обласною Малою академією наук, ПНПУ імені В. Г. Короленка, НУ «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», ПАНО імені М.В. Остроградського.

У травня 2024 року на запрошення Полтавської обласної Малої академії наук в ліцеї працювала STEM  лабораторія МАНЛаб Національного центру Малої академії України. Упродовж двох днів під керівництвом фахівців Національного центру «Мала академія наук України» – кандидата біологічних наук Жанни Іванівни Білик, кандидата технічних наук Артема Івановича Атамася та викладача НЦ МАН України Володимира Володимировича Василенка ліцеїсти у трьох секціях: астрономії, біології та радіоелектроніки, провели лабораторно-практичні дослідження таємниць і рослинного світу, і далеких від нас галактик, і можливостей радіоелектронних пристроїв.

З метою вдосконалення управлінської діяльності, планування та організації освітнього процесу із застосуванням інформаційних технологій Полтавський ліцей імені А. С. Макаренка для ведення ділової документації в електронній формі використовує ІКАС «Єдина школа».

Значна увага в закладі приділяється зміцненню та розширенню навчально-матеріальної бази закладу та створення комфортних умов для всіх учасників освітнього процесу, адже хороша матеріально-технічна база є запорукою результативного навчання. Навчальний корпус закладу має 19 класних кімнат, спортивний зал, майстерню, читальний зал, бібліотеку. Успішно функціонують обладнані згідно вимог МОН України  кабінети інформатики, хімії, географії, історії, біології, фізики, української мови, математики, трудового навчання, два сучасні комп’ютерні класи, лінгафонна комп’ютерна лабораторія по вивченню іноземних мов. Відповідно до державних стандартів у закладі обладнано два укриття під навчальним корпусом і під спальним.

Педагоги закладу у навчально-виховній роботі успішно використовують сучасну мультимедійну техніку та комп’ютерні програмні засоби навчання, діє сайт ліцею. У освітньому процесі ліцею використовується 68 комп’ютерів, 26 ноутбуків і 3 хромбуки, 9 інтерактивних дошок, дві інтерактивні панелі, 14 мультимедійних проекторів, локальна мережа з відкритим доступом до Інтернету, система WI-FI, електронна охоронна мережа.  Робоче місце кожного учителя обладнано комп’ютером і усі навчальні кабінети мають підключення до всесвітньої мережі Інтернет.

Територія закладу займає 14 га, на ній розміщено 9 будівель із господарськими приміщеннями та всіма комунікаціями. Є фруктовий сад, навчально-дослідні ділянки та виробничий сектор. Багато уваги дирекція ліцею приділяє естетичному вигляду навчального закладу. Оформлення коридорів та кабінетів дизайнерські продумане, при цьому надається перевага сучасному стилю. Подвір’я закладу завжди прибране, дбайливо упорядковане. Крім цього організовано турботливий догляд за зеленими насадженнями, газонами та квітниками які постійно розширюються.

Для всіх учасників освітнього процесу створено комфортні умови як у навчальному корпусі так і в пансіоні, організовано якісне харчування і проживання учнів.


Стаття про наш заклад у журналі “Постметодика” за покликанням…

Інтерв’ю з директором Шульгою В.І. в газеті “Урядовий кур’єр” читати…