Археологічна школа

Плідна співпраця

Пишаємося здобутками наших юних археологів на чолі з керівником Сапєгіним Сергієм Васильовичем: Полтавський підрозділ Спілка археологів України / The Ukrainian Association of Archaeologists співпрацює з Польова археологічна школа “BARBARICUM”.

Так тримати!


Археологічна школа 2021

Група вихованців  археологічного гуртка під керівництвом С.В.Сапєгіна та Я.В.Пузир у складі 11 учасників провела розкопки у селі Сердюки Полтавського району з 9 по 23 липня 2021 року. Результати роботи оприлюднені у соцмережах.


   Обмін досвідом зі студентами

   Днями група студентів історичного факультету відвідала музей-заповідник А.С.Макаренка та дізналася з музейних експозицій багато цікавої інформації про життєвий та творчий шлях педагога. Студенти з інтересом вивчали досвід вчителя історії, Заслуженого працівника освіти України Сергія Васильовича Сапєгіна, який створив унікальний кабінет історії, у якому зберігаються археологічні артефакти, що допомагають учням не лише абстрактно уявити ту чи ту епоху, але і побачити речі, притаманні їй. Учитель також розповів про діяльність шкільного археологічного гуртка. Продовження…


Експедиція 2019

   Щороку, за рахунок наполегливості, цілеспрямованості та ентузіазму дітей та керівника гуртка С. В. Сапєгіна, поповнюється скарбниця історичних світових надбань. От і нинішнього року протягом 16 днів липня учні нашого закладу у археологічній експедиції досліджували старожитності Машівського, Новосанжарського та Полтавського районів, шукали артефакти, аналізували місцевість, склавши її наукову карту.

   Під час розвідок було відкрито кілька курганів та ряд поселень епохи бронзи, скіфської доби, ранніх слов’ян, черняхівської культури тощо.

   Окрім археологічних розвідок, для юних археологів були проведені лекційні та практичні заняття з теоретичної, польової та експериментальної археології, освоєння методики написання учнівських наукових робіт з археології, відбулися навчально-методичні екскурсії, на яких вони ознайомилися з пам’ятками археології, історії, природи Полтавщини та багато інших цікавинок. Для проведення лекцій та екскурсій були залучені науковці та музейники Києва, Харкова, Полтави, Опішного, Лубен.

   Однак, учні не тільки працювали, а й просто відпочивали: грали із м’ячем, ходили на річку, ввечері збирались біля багаття, де співали під гітару, розповідали цікаві історії.

   Більше цікавинок за посиланням…


Артефакти минулого досліджують школярі

   Поблизу села Козельщина Машівського району народний депутат-захисник Артем Вітко побував у таборі юних археологів із Полтавської обласної гімназії-інтернату для обдарованих дітей імені А. С. Макаренка.

На чолі із вчителем історії і археологом Сергієм Сапєгіним старшокласники досліджують старожитності Машівського, Новосанжарського і Полтавського районів.  Продовження…


Археологічна школа “BARBARICUM”

Сторінка групи юних археологів  https://www.facebook.com/groups/268149490448111/

  


Краєзнавчий музей відкрив виставку нових артефактів, в якій

також представлені знахідки учасників археологічної школи. Детальніше в сюжеті…


   Традиції – клей колективу

  Не зраджуючи започаткованій багато років тому традиції, влітку 2017 року юні археологи Полтавської обласної гімназії-інтернату імені А.С.Макаренка на чолі з учителями історії Сапєгіним Сергієм Васильовичем і української мови та літератури Панасенко Яною Вікторівною досліджували історію безкурганного могильника Черняхівської культури в смт Шишаках Полтавської області. Півмісяця учасники розкопок наполегливо досягали мети: число штиків зростало, об’єми ям збільшувалися, вечірнє вогнище забирало втому, а кожен наступний ранок дарував нові відкриття.

   Результатом командної тяжкої праці стали вражаючі знахідки предметів побуту та посуду, унікальні за своїм значенням.

  

  

  

  


Розкопки 2016 року

Усім відомий вислів про те, що без знання минулого, ми не можемо знати і свого майбутнього. Саме тому ось уже сьомий рік поспіль у липні археологічна експедиція гімназії відкриває дивовижні таємниці безкурганного могильника Черняхівської культури в смт. Шишаки Полтавської області.

Під егідою учителів історії Сапєгіна С.В. та української мови і літератури Панасенко Я.В., 30 юних археологів та випускників нашого закладу протягом 16 днів не тільки дослідили давню історію рідного краю, а й стали справжньою командою, де дружба, готовність допомогти та витривалість з-поміж пріоритетів. Щоденний розкоп, життя в наметовому містечку, ігри, пісні біля багаття та захоплюючі історії – все це створило неймовірну атмосферу розкопок 2016 року.

Завдяки стійкості й працьовитості учасників експедиції було досліджено 27 поховань, вік яких сягає 1600 років. Вражаючим результатом тяжкої праці стали унікальні знахідки предметів побуту та посуду.

   


Розкопки 2015

Літо 2015 року не стало винятком у славній традиції участі учнів нашого закладу в археологічних розкопках. Черняхівська культура на території смт. Шишаки Полтавської області вже 6 рік поспіль продовжує дивувати своїми знахідками. Цього року до лав археологів влилися 17 юних хлопців та дівчат з величезною жагою до відкриттів та настроями дружби, взаємодопомоги та витривалості. Все сильніше всі вони протягом 16 днів із дня у день ставали справжньою командою під керівництвом учителів історії Сапєгіна С. В. та географії Кітченко В. А. Науковий пульс проведенню археологічних розкопок вже не перший рік задавали кандидат історичних наук, науковий співробітник відділу ранніх слов’ян та регіональних досліджень Інституту археології НАН України Рейда Р. М. та кандидат історичних наук, заввідділом палеогончарства Інституту керамології НАН України Гейко А.В.  До експедиції долучился також випускники минулих років.
Результатом праці став розкоп площею близько 220 кв.м., досліджено 20 поховань (серед них одна кремація), предмети побуту та посуд. Вік знахідок становить близько 1600 років.

 

   


Розкопки – 2014

Цього року у липні археологічна експедиція нашого закладу продовжила дослідження безкурганного могильника Черняхівської культури поблизу смт. Шишаки Полтавської області. 16 юних археологів під керівництвом учителів історії Сапєгіна С. В. та географії Кітченко В. А. протягом 15 днів із дня у день все сильніше ставали справжньою командою. Яскравим прикладом дружби, почуття відповідальності, взаємодопомоги, самостійності, старанності, працелюбства, витривалості і стійкості у подоланні проблем і труднощів стали ще колись такі ж юні археологи, а тепер – студенти відомих ВНЗ України. Тому не дивно, що результатом кропіткої праці і вихованців закладу, і його випускників став розкоп площею близько 400м2, зокрема було досліджено 35 поховань, вік яких 1600 років.
Життя в наметовому містечку, господарювання в таборі, праця на розкопі, українська пісня під гітару біля багаття, – все це здатне по-новому відкрити кожного з нас. Незабутні дні, проведені разом з друзями та природою стануть по-справжньому теплою згадкою найморознішого зимового вечора…
Ми вдячні Її Величності АРХЕОЛОГІЇ за можливість бути разом зараз і, дай Боже, в майбутньому…