Пам'ять про них збережуть обеліски
У Полтавській обласній гімназії-інтернаті для обдарованих дітей імені А.С.Макаренка Полтавської обласної ради уже 5 років працює пошуковий загін «Пам’ять» під керівництвом учителя – ветерана педагогічної праці Валентини Федорівни Порохні. Активними учасниками його є вчителі та учні гімназії-інтернату, жителі навколишніх сіл, громадські активісти з Полтавського, Котелевського, Чутівського районів. Допомагають і співробітники Валківського краєзнавчого музею Харківської області.
Ми збираємо матеріали про трагедії у населених пунктах Ковалівської сільської ради – Стехівці, Верхолах та Ковалівці 21-22 вересня 1943 року. Відступаючи під натиском 84-ї Харківської стрілецької дивізії 53-ї армії Степового фронту, гітлерівці залишали за собою зону «випаленої землі», особливо фашисти звірствували у цих селах – палили садиби, господарські будівлі колгоспів, школи, лікарні… Знищували найдорожче – людські життя. Тільки 21-22 вересня 1943 року біля Стехівки фашисти з дивізії «Мертва голова» розстріляли 460 полонених із Харківської області, загнали до школи і спалили близько 928 мирних жителів. У Верхолах розстріляли 22 мешканців сіл Гетьманки Котелевського району, Верхолів, Соснівки Полтавського району. У стайні колгоспу «Перебудова» в Ковалівці замордували та спалили близько сотні безневинних жителів Ковалівки, Рунівщини, Куликового. Врятувалися із цього Ковалівського пекла тільки троє: подружжя Капустянів – Олександр Терентійович і Єфросинія Федорівна та Чамара Явдоха Данилівна.
За даними Книги Вічної слави Ковалівської сільської ради у братській могилі села Стехівки (Грабинівки) поховано 1388 офіцерів, сержантів, солдат, близько тисячі мирних жителів та велика кількість безіменних військовополонених; а у братській могилі в Ковалівці – близько 300 військових та мирних жителів.
Першими ініціаторами пошуків про Стехівську трагедію були історик-краєзнавець села Филенкове Чутівського району С.Л.Гляпа та бібліотекар з Верхолів О.Г.Солодовник. Вони звернули увагу громадськості на цю історичну подію.
Гляпа Станіслав Леонідович – один із перших активістів села Филенкове протягом п’ятнадцяти років займався пошуками матеріалів про Стехівську трагедію. За його допомогою було встановлено більше двадцяти осіб загиблих. Вклад Станіслава Леонідовича у справу відновлення невідомих сторінок історії нашого краю та вшанування пам’яті загиблих у страшній війні неоціненний.
Олександра Григорівна Солодовник зустрічалася із жителями Верхолів, Давидівки, Грабинівки – очевидцями трагічних подій в Стехівській школі 21 вересня 1943 року.
За підтримки тодішнього Ковалівського сільського голови (нині Народного депутата України) Ю.В.Бублика у 2011 році на місці цих трагічних подій було встановлено пам’ятний знак у вигляді хреста. До 70-річчя визволення Полтавщини від гітлерівських загарбників а у 2013 році цьому місці облаштовано пам’ятний знак жертвам розстрілів у Стехівці. За ініціативою та сприянням бібліотекаря-пошуковця Солодовник О.Г. та підприємця (нині депутата Полтавської районної ради) Єрмака В.І. пам’ятний знак встановлено й у Верхолах.
Членам пошукового загону «Пам'ять» удалось зустрітися і записати спогади свідків цих подій, установити їх хронологію, розшукати місця перепоховання військовополонених та з’ясувати імена багатьох загиблих жителів Рунівщини, Ковалівки, Куликового та інших сіл Котелевського, Чутівського й Валківського районів. На основі зібраних матеріалів створено ряд мультимедійних проектів: фільми, презентації; видано збірки спогадів; проводяться тематичні масові заходи, відкриті уроки.
Велику роботу проводять пошуковці С.Л.Гляпа, Т.М.Тараненко, В.Ф.Порохня, О.Г.Солодовник, В.М.Березній, Д.Г.Пуденко, В.В.Чернявський, М.І. Жарко, В.Колодій, Ю.Березній.
28 листопада 2016 року у закладі відбулася «Зустріч поколінь». Серед запрошених гостей були голова ради ветеранів Пуденко Д.Г., Ковалівський сільський голова О.В. Бублик, завідуюча Верхолянської бібліотеки О.Г. Солодовник, завідуюча сільським будинком культури В.М.Березній, члени пошукового загону «Пам’ять» та учні 10-х класів. У рамках заходу діти познайомилися із проведеною роботою пошукового загону, висловлювали свою точку зору стосовно тих далеких подій 1941-1945 років, переглянули виставку та відеоролик про Стехівську трагедію, що був відзнятий, під керівництвом Валентини Федорівни, одним із пошуковців Віталієм Колодієм.
Валентина Порохня,
краєзнавець